Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Πρωτ.Ανδρών : ΓΑΣ Μελίκης - "ΑΕΤΟΣ" Κιλκίς 47 - 51

Στο ντέρμπυ της 9ης αγωνιστικής της Α΄ Κατηγορίας Ανδρών νικητής αναδείχτηκε πάλι ο "ΑΕΤΟΣ" αυτή την φορά επικρατώντας μέσα στην έδρα της Μελίκης υποχρεώνοντας την στην τρίτη της ήττα και ανοίγωντας την διαφορά στους δύο βαθμούς απο την τρίτη θέση της βαθμολογίας.
   Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για την ομάδα μας και με κακές επιθέσεις αλλά και με άμυνες που αφήναν ελεύθερα σουτ -εύστοχα- στην αντίπαλη ομάδα βρέθηκε πίσω με 16-8 στην λήξη του 1ου δεκαλέπτου.
   Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να το φέρει στα μέτρα της και με καλή άμυνα -που δέχτηκε συνολικά τρία τρίποντα, 9 πόντους δηλαδή- κυριαρχώντας στα ρημπάουντ σε άμυνα και επίθεση πήρε το δεύτερο δεκάλεπτο με 9-17 κλείνωντας το ημίχρονο με ισοπαλία 25-25.
  Το ντέρμπυ συνεχίστηκε και στα επόμενα δύο δεκάλεπτα και παρά τα συνεχόμενα τρίποντα που δεχότανε η ομάδα μας-συνολικά 9 εύστοχα τρίποντα σε όλο τον αγώνα- βρήκε την δύναμη με πολύ πιεστική άμυνα αλλά και κυριαρχόντας στα ρημπάουντ, να ανταποκριθεί στις ανάγκες του αγώνα και να καταφέρει να κερδίσει με 47-51 που για εκτός έδρας είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι κράτησε την γηπεδούχο ομάδα στους 47 πόντους και να διατηρηθεί στην 1η θέση της βαθμολογίας μαζί με την ομάδα της Αριδαίας.

• Τα δεκάλεπτα ήταν : 16-8, 25-25, 35-39, 47-51.
 "ΑΕΤΟΣ" : (Παπαδόπουλος Δημ.) Τσάτσης 7(1), Ημερίδης 15(1), Παπαδόπουλος Συμ., Παπαδόπουλος Γ. 2, Πατσούρης 8, Ξανθόπουλος 14, Τάτσης, Κούτουλας 5.